top of page
 • Obrázek autoraEva Loukotová

Jaké jsou nejčastější příčiny svědění pokožky hlavy?

Svědění pokožky hlavy patří mezi časté trápení mnoha žen i mužů. Co může být příčina toho, že se i po umytí vlasů musíte neustále drbat na hlavě? Možná máte citlivější pokožkou hlavy, možná používáte nevhodnou kosmetiku, ale za problémem může stát i hlubší příčina. V každém případě byste měli svědivou pokožku hlavy začít řešit a příčinu najít co nejdříve.


Jaké svědění zvládnete vyřešit doma?

Mnohdy si svědění pokožky hlavy můžeme způsobit sami tím, že si vybíráme špatnou vlasovou kosmetiku. V tomto případě si zkuste vybrat šetrnou vlasovou péči pro citlivou vlasovou pokožku.


Častou příčinou svědění jsou také teplotní výkyvy, citlivější lidé trpí svěděním zejména na podzim v zimě. Suchý vzduch v místnostech způsobuje, že je pokožka náchylnější k vysušování, což často vede také k tvorbě lupů. I v tomto případě doporučuji pořídit vhodnou kosmetiku, dbát na pitný režim a často větrat.


Kdy se vydat za odborníkem?

Pokud problém přetrvává nebo pokud je svědění intenzivní, doporučuji se objednat na trichologické vyšetření, které odhalí příčiny svědění. Mezi příčiny svědění pokožky hlavy patří onemocnění, alergická reakce nebo kožní problémy. Nejčastěji svědění způsobují:


Hormonální změny

Prudké změny hormonů mohou být způsobeny poruchou štítné žlázy, těhotenstvím, poruchou příjmu potravy a zákroky spojené s ženskými reprodukčními orgány. V takových případech se může hormonální změna projevit také vlasové pokožce hlavy.


Lupy

Drobné šupinky odumřelé kůže hlavy dokážou znepříjemnit život. Tvoří se proto, že tělo reaguje na zánět způsobený nadměrným růstem kvasinek. Za tvorbou lupů tedy většinou stojí onemocnění nebo nezdravá životospráva. Doporučuji lupy nepřehlížet a problém řešit od příčiny, nikoli pouze nákupem drahého šamponu proti lupům. Pravou příčinu tvorby lupů pomůže odhalit trichologické vyšetření.


 

Co ukáže trichologické vyšetření?


Pomocí trichologického vyšetření dokážu přečíst příběh vašich vlasů. ​Během vyšetření se snažím získat co nejvíce informací o vašich návycích, které ovlivňují zdraví vlasové pokožky a vlasů.

Například:

 • frekvence mytí

 • chemické zásahy

 • vlasové přípravky

 • zdravotní stav

 • užívání léků

 • mnoho dalších.

Na základě diagnózy vám navrhnu vhodnou léčbu na míru. Poradím, jak můžete podpořit zdraví svých vlasů. Doporučím vám vhodný jídelníček, vlasovou kosmetiku a správné návyky při péči o vlasy.
 

Seboroická dermatitida

Kožním onemocnění se může vyskytovat nejen na pokožce hlavy, ale také obličeji a trupu. Je to poměrně časté kožní onemocnění, které je způsobeno nadměrnou produkcí kožního mazu. Proto se vyskytuje převážně v oblastech pokožky, kde se nachází mazové žlázy. Poznáte ji podle zarudlých šupinek se žlutavou krustou. Nejčastější příčinou vzniku onemocnění je hormonální změna (těhotenství, porodu, menopauza).


Řešení spočívá v pravidelné péči o pokožku hlavy a používání správné kosmetiky a dodržování dietu a zdravého životního stylu. Základem je udržovat vlasovou pokožku čistou a hydratovanou. Doporučuji podpořit zdraví vlasové pokožky rašelinovou procedurou, která ihned uleví od svědění, pokožku prokrvuje, hloubkově hydratuje a vytahuje z ní toxické látky.


Lupénka

Lupénka patří mezi autoimunitní onemocnění. Buňky na pokožce rostou příliš rychle, hromadí se, vytváří červené skvrny se šupinami. Lupénka vzniká z několika příčin:

 • Dědičnost – asi u 30 % lidí s lupénkou

 • Autoimunitní onemocnění

 • Okolní vlivy - stres, infekce, hormony, některé léky

Lupénku doporučuji léčit jak zvenku (rašelinová procedura, vhodná vlasová kosmetika), tak zevnitř. Obecně se dá říci, že zdravá a vyvážená strava pomůže se zlepšením stavu lupénky jak ve vlasech, tak na zbytku těla. Konkrétní postup léčení můžeme probrat na individuálním setkání.


Akné ve vlasech

Malé pupínky mohou být hodně svědivé, nepříjemné a bolestivé. Objevují se, pokud se ucpou póry nebo vlasové folikuly - odumřelými kožní buňkami, kožním mazem a bakteriemi. Příčinou může být používání nevhodného šamponu, gelu, vosku nebo laku na vlasy. Tyto produkty jsou plné silikonů, které vlasy zatěžují a mastí.


Jaké jsou účinky rašelinové procedury?


Klienti, kteří trpí svědivostí vlasů, cítí po nanesení organické rašeliny okamžitou úlevu. Kromě organické rašeliny na pokožku hlavy nanesu také kolagenovou emulzi a vhodné tonikum. Rašelina postupně vysychá, vlasová pokožka vstřebává všechny účinné látky a hluboce se hydratuje.

Organická rašelina má na pokožku hlavy blahodárné účinky:

 • prokrvuje ji a vytahuje z ní toxické látky

 • zbavuje ji nečistot, které není možné odstranit běžným šamponem

 • čistí pokožku od silikonů z nekvalitních šamponů

 • kromě pokožky hlavy lze použít i na jiné části těla (lokty, kolena ...)Comentarios


bottom of page