top of page
 • Obrázek autoraEva Loukotová

Proč dochází k vypadávání vlasů a jak ho zastavit?

Vypadávání vlasů je přirozené a týká se každého z nás. Pokud ale zpozorujete, že vám vypadává mnohem více vlasů než dříve, měli byste zpozornět. První místa, kde si můžete všimnout většího množství ztracených vlasů, jsou polštář, hřebínek a oblečení. Pokud chcete účinně bojovat s nadměrným padáním vlasů, musíte nejdříve zjistit příčinu. Jaké mohou být důvody padání vlasů? A jak problém řešit?


Trochu teorie na začátek


V průměru máme na hlavě asi sto tisíc vlasů. Životní cyklus jednoho vlasu trvá 3-7 let. Poté se jeho růst na nějaký čas zastaví a připravuje se na vypadnutí. Denně nám vlasy vyrostou zhruba o půl milimetru a zároveň jich zhruba sto vypadne. Na jaře a na podzim vlasy vypadávají víc, protože se v tomto období obměňují, stejně jako zvířata mění srst.

Nejčastější příčiny nadměrného vypadávání vlasů


Kvalita a zdraví vlasů odrážejí stav našeho zdraví, ať už fyzického, tak psychického. V každém případě je zapotřebí nalézt pravou příčinu vypadávání vlasů. Podívejme se na ty nejčastější.


Stres

Pocuchané nervy dokážou z naší bohaté hřívy nadělat doslova paseku. Říká se, že Marii Antoinettě zbělaly vlasy noc předtím, než byla popravena gilotinou. V důsledku stresu mohou vlasy nejen zešedivět, ale i vypadat. Stres nebo silný psychický šok tedy může být jednou z příčin vypadání vlasů. Podle výzkumů je emoční stres v kombinaci s nedostatkem železa nejčastější příčinou vypadávání vlasů u žen.


Hormonální změny

Velmi častým důvodem padání vlasů jsou hormonální změny. U žen to může být vysazení antikoncepce, menopauza a prudká změna hormonů po porodu - v tomto případě může vypadávání vlasů trvat šest až devět měsíců. V tuhle chvíli je vhodné o pokožku hlavy pečovat a hydratovat ji ideálně rašelinovou procedurou. Růst vlasů se časem obnoví, jakmile se hormony vrátí do normálního stavu. U mužů padání vlasů často způsobuje vyšší hladina testosteronu v krvi, která ničí vlasové kořínky.


Organická rašelina má na pokožku hlavy blahodárné účinky:

 • prokrvuje ji a vytahuje z ní toxické látky

  • zbavuje ji nečistot, které není možné odstranit běžným šamponem

 • čistí pokožku od silikonů z nekvalitních šamponů

 • kromě pokožky hlavy léčí jiné části těla (lokty, kolena ...)Nedostatek živin, vitamínů a minerálů

Pokud má vaše tělo nedostatek vitamínů a živin, může se ohlásit padáním vlasů. Všechny dostupné živiny totiž spotřebuje pro zajištění životně důležitých funkcí, které jsou pro organismus vždy prioritou. A tou vlasy rozhodně nejsou. Za vypadávání vlasů nejčastěji stojí nedostatek železa.

Ohroženou skupinou jsou hlavně vegetariáni, vegani a ženy, které železo ztrácí během menstruace.


Dále pozor na nedostatek zinku a vitaminu B7. V tomto případě je vhodné do jídelníčku zařadit ryby a mořské plody, rýži, luštěniny, ořechy a semínka. Abyste zjistili, zda má vaše tělo dostatek vitamínů a minerálů, můžete požádat vašeho lékaře o vyšetření krve, které zjistí hladinu železa, zinku, funkce štítné žlázy a estrogenu u žen.


Vypadávání vlasů při hubnutí

Zhubli jste, ale vaše hříva začíná řídnout? Nadměrné vypadávání mohou způsobit také drastické diety, během kterých vaše tělo náhle přijímá méně živin, vitamínů a minerálních látek. Podle výzkumů může dojít k vypadávání vlasů klidně až 3 měsíce po začátku diety. Vypadávání pak může trvat až 6 měsíců.


Kouření a alkohol

Studie prokázaly souvislost mezi kouřením a padáním vlasů u mužů - kouření zvyšuje pravděpodobnost plešatění. Vybrané klinické studie také prokázaly souvislost mezi kouřením a alopecií. Pro zdravou vlasovou pokožku je potřebné udržovat také zdravý cévní systém, což se s pitím alkoholu a kouřením vylučuje. Kouření a alkohol navíc mohou vést také ke spuštění dalších onemocnění jako je lupénka.


Onemocnění

Stav vlasů a vlasové pokožky je odrazem celkového zdravotního stavu. Špatný stav vlasů a pokožky hlavy prvním příznakem, kterým tělo říká, že něco není v pořádku. Proto může být nadměrné vypadávání vlasů a ztráta jejich hustoty počátečním symptom nemoci. Nadměrné padání vlasů může způsobovat snížená i zvýšené funkce štítné žlázy, nesprávně fungující nadledvinky nebo cukrovka.

Jak zjistit příčinu vypadávání vlasů?


Hledání jedné konkrétní příčiny vypadávání vlasů může docela oříšek, protože důvodů může být celá řada. Pokud se příčina netýká změny hormonů, je vhodné navštívit trichologické vyšetření, díky kterému získáte informace o stavu pokožky hlavy a vlasech. Za půl hodiny najdeme odpověď na to, jak své problémy s vlasy a vlasovou pokožkou řešit.Co ukáže trichologické vyšetření?


Pomocí trichologického vyšetření dokážu přečíst příběh vašich vlasů. ​Během vyšetření se snažím získat co nejvíce informací o vašich návycích, které ovlivňují zdraví vlasové pokožky a vlasů.

Například:

 • frekvence mytí

 • chemické zásahy

 • vlasové přípravky

 • zdravotní stav

 • užívání léků

 • mnoho dalších.

Na základě diagnózy vám navrhnu vhodnou léčbu na míru. Poradím, jak můžete podpořit zdraví svých vlasů. Doporučím vám vhodný jídelníček, vlasovou kosmetiku a správné návyky při péči o vlasy.Comments


bottom of page